ANTİBİYOTİKLER REGL DÖNEMİNİ ETKİLER Mİ?

Bağırsak sağlığı, son zamanların en trend sağlık konularından. Çünkü , bağırsaklar ikinci beynimiz olarak kabul ediliyor ve onlar ne kadar sağlıklıysa biz de o kadar sağlıklı oluyoruz. Sayısız faydalı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemiz güçleniyor, tüm sistemlerimiz kusursuz çalışıyor. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin sayısı azalınca vücut dengesi bozuluyor ve bir çok hastalık ve düzensizlik ortaya çıkabiliyor. Bu bakterilerin azalmasına neden olan faktörler ;

• Sigara, alkol tüketimi
• Sağlıksız beslenme
• Fermente ürünlerden eksik beslenme
• Kontrolsüz ilaç ve antibiyotik kullanımı gibi durumlardır.

Özellikle kontrolsüz şekilde antibiyotik kullanımı oldukça yaygındır. Bir çok kadın kullandığı antibiyotik yüzünden regl döngüsünde düzensizlikler yaratır.

Peki antibiyotikler, regl döngüsünü nasıl etkiler?

• Antibiyotikler, karaciğer tarafından metabolize edilir. Biliyoruz ki, östrojen ve progesteron da karaciğer de metabolize ediliyor. Antibiyotikler karaciğerdeki östrojen metabolizmasını hızlandırabilir ve bu durum kan akışındaki östrojeni azaltabilir. Östrojen yumurtlamanın ilk koşulu olduğu için ve antibiyotik sebebiyle östrojen azaldığı için, regl döngünüz gecikebilir ya da hiç olmaya da bilir.

• Antibiyotikler, bağırsaklardaki kötü bakterileri öldürebilir fakat aynı zamanda iyi bakterilere de zarar verir. Sağlıklı bağırsaklardaki bir kısım bakteriler , karaciğerin gönderdiği fazla östrojenin atılımını kolaylaştırır. Bu bakterilerin sayısının azalması, atılması gereken östrojenin tekrar kana karışmasına neden olur. Östrojen düzeyindeki bu dengesizlik, yumurtalıkların oluşumunu ve salınımı için gerekli hormonların üretimini etkiler.

Sonuç olarak, reçetesiz antibiyotik kullanmayınız. Gerçekten kullanmanız gerekiyorsa özellikle kefir, kombuçya ve turşu gibi fermente ürünleri beslenmenizden eksik etmeyiniz.

Leave a reply