Kilo fazlalığınız var ve hemen diyete başlamalıyım diye düşünüyorsunuz. Bu kiloyu da en kısa sürede vermek istiyorsunuz. Hal böyle olunca sağlığınızı ikinci plana atıp tartı odaklı bir düzene geçiyorsunuz. Kulaktan dolma bilgilerle başkalarının listelerini ya da dediklerini uygulamaya başlıyorsunuz. Sonuç ne oluyor, verdiğiniz 5 kiloyu 10 kilo olarak geri alıyorsunuz ve kendinizi mutsuz ediyorsunuz. Bu durumu değiştirmek sizin elinzde! İşte bu süreçte yapılan 6 hataya beraber bakalım;

• Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.
Her bireyin metabolizması, yaşı, yaşayış tarzı, kan değerleri farklıdır.

• Diyetteyken tartı odaklı olmayın.
Kadınların hormon düzeyleri sürekli değişmektedir. Her ay regl olmamız için değişen hormon düzeyleri, siz diyetinizi bozmasanız da bunu tartıya yansıtmayabilir. Her şeye rağmen ödem tutmuş olabilirsiniz.

• Kilo vermek için bilmediğiniz düşük kalorili diyetlerden uzak durun.
Bilinçsizce yapılan düşük kalorili diyetler uzun vadede sağlığınıza zarar verebilir. Regl düzeniniz bozulabilir, kas ve kemik yapınız güçsüzleşebilir. Her ne olursa olsun sağlığınız birinci planda olmalıdır.

• Mucize besin/ilaç/çay yoktur.
Yapmanız gereken tek şey dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bu süreci egzersizle beraber yürüttüğünüzde hedefinize ulaşmamanız için hiçbir engel yoktur. Yogurdun içine pul biber ve zerdeçal koyunca mucize bir şey olmuyor yani.

• Kalori saymayın.
Kalori sayarak beslenmek yerine besinlerin içeriklerine bakarak beslenmenizi tavsiye ederim. Hücresel anlamda bedeninize iyi gelen temiz besinleri tercih etmelisiniz. Günlük almanız gereken kaloriyi bir hamburger menü yiyerek de alabilirsiniz ama sizce bu sağlıklı mıdır? İşte bu sebeple kalori saymayın.

• Light ürünlerden uzak durun.
Diyete girince yapılan en büyük hatalardan biri de light süt, peynit, yoğurt tercih etmek. Yağsız beslenme olmaz. Beslenmemizde sağlıklı yağlar olmak zorundadır. Hücrelerinizin eskimesini istemiyorsanız ceviz, badem, zeytin ve zeytinyağı tüketmeyi bırakmayın

Leave a reply