Mutfağında olmazsa olmaz nedir diye sorsalar katı meyve sıkacağı derim Juice yapmak, benim için bir tutku diyebilirim.

Peki ben neden bu kadar juice seviyorum ve siz neden sevmelisiniz ? 

 Hep söylüyorum, bol bol yeşillik, sebze tüketmemiz gerekiyor bedensel ve ruhsal sağlığımız için. Fakat bir gün içerisinde bir demet maydonoz ve kökleriyle 1 demet ıspanağı yiyebiliyor musunuz?

Tabiki hayır! Ama bunu bir gün içerisinde içebiliriz. İşte juice olayının en güzel yanı bu ! tüketemiyeceğimiz miktarda yeşil yapraklıları ve sebzeleri vücudumuza 500 ml ‘de almak hem de bütün vitamin ve mineralleriyle. Üstelik çiğ olduğu için de hiçbir vitamin ve mineral kaybına uğramadan.

Juice konusunda hassas olunması gereken noktalar var. Mesela;

  • Fazla meyve içermemesi! Yani yapacağınız sebze suyunda mümkünse 2 den fazla meyve olmamalı, amacımız daha çok yeşillik olmalı.
  • Sebzeleri ve meyveleri sirkeli suda bekletmeli ve pestisitlerden arınmış mümkünse organik ve mevsimindeki sebze ve meyveyi kullanmalı.
  • Cihazınız bıçaklıysa aynı gün içerisinde tüketilmeli fakat evinizde slow juicer ( bıçaksız) varsa bir kaç gün dolapta saklayabilirsiniz.
  • İster öğün olarak tüketin, ister aç, tok. Yeterki için ! J

Ayrıca juice’larda lif yok diyenler yanılıyorsunuz J çünkü çözünebilir lifler hala bizimle! Hem de bağırsaklarımızı iyileştiriyorlar.

Benim breville marka katı meyve sıkacağım, slow juicer değil. İlla slow juicerda olmalı diyenlere kulak asmayın, dediğim gibi yeterki için! Sağlığınız için yapacağınız en büyük yatırımlardan, benden söylemesi J

#fullovesjuicing

Leave a reply