Gebelik 101

f3

Son sınıfta okulumla aramdaki tek bağ, bitirme teziydi. Bitirme tezi olarak hep farklı bir konu seçmek istemiştim. Her sene yenilenen konuların aksine  farklı bir konu ! Nitekim öyle oldu. Tez konum ‘Beslenmenin Tüp Bebek Tedavisine ve İnfertiliteye olan Etkisi’ idi. Neden olmasındı ? Madem her hastalık beslenme ile ilgiliydi, infertilite (kısırlık) altında yatan sebep te tabiki  beslenme olabilirdi. Tabi konuyu seçmek yetmiyordu, uzun süren araştırmalarımız sonucu konu ile ilgili hiçbir bilgi bulamamıştık.  Bu süreçte İstanbuldaki bir çok tüp bebek merkezine gidip konuşarak bilgi almaya çalıştık fakat sonuç hüsran, beslenmenin adı bile geçmiyordu. Uzun süren araştırmalar sonucunda Dr. Murat Berksoy ile tanışma fırsatım oldu ve biranda işler değişti. Tez için bütün gerekli konuları öğrenerek sayesinde tezimizi tamamlamıştık.

 

Peki ben neden anlattım tez konumu? Çünkü gebelik101 ‘in çıkış noktası da aynı aslında. Her konuda olduğu gibi bu konuda da farkında değiliz. Son araştırmalara ve istatistiklere bakarsak ölü doğan bebeklerin ve  anomalili ya da prematüre doğan bebeklerin sayısında artış olduğunu göreceksiniz. Bunların yanı sıra ileri yaşta görülecek hastalıkların bir çoğunun bebeklerde ya da çocuklarda da görüldüğünü biliyoruz maalesef.

Peki bu durumun sebebi nedir?

Anne ve baba  adayının kötü yaşam şekli ve beraberinde plansız gebelik ile doğan bebekler..

Siz ne kadar kaliteli bir beslenmeye ve yaşam şekline sahipseniz bebeğiniz de o kadar sağlıklı doğacaktır, unutmayın.

Gebelik 101 ‘in amacı gebelik öncesinden başlayıp emzirme dönemine kadar olan kısımda bebeğinizin ve sizin en iyi şekilde hissetmesini sağlamak!

 

     

WhatsApp Image 2018-04-27 at 15.58.59